Ev İşçisi Suna Yıldırım’ın Basın Açıklaması

BASINA VE KAMUOYUNA
12200518_1622085521387862_1735008315_n
Ev işçisi Suna Yıldırım’ın başına gelen talihsiz olay, bu meslek alanında çalışanların ne kadar çaresiz kaldığına dair çok acı bir örnek teşkil etmektedir. Bu kaza ev işçilerinin kaderinin sadece işverenin vicdanına bırakıldığının somut bir kanıtıdır. Suna Yıldırım 20 Ekim 2015 tarihinde Bağdat Caddesi Selamiçeşme’de oturan Alev Yağmurcu’nun evini temizlemeye gitmiş, evin iç temizliğini bitirdikten sonra ev sahibinin talebiyle karşıdaki inşaattan seyyar merdiveni ödünç alarak birinci katta bulunan dairenin camlarını dışarıdan silmeye başlamıştır. Merdivende denge sorunu olduğunu sezinleyen Suna Yıldırım işveren Alev Yağmurcu’dan merdiveni tutmasını rica etmiş, korktuğunu belirtmiştir. Alev Yağmurcu ise bu isteğe “Tutamam ben. Hadi sil bitir çabuk” şeklinde yanıt vermiştir. Camların temizliğini bitiren Suna Yıldırım, aşağı inmeye çalışırken dengesini yitirerek işvereninin gözü önünde merdivenle beraber yere düşmüştür. Suna Yıldırım’ın bu kaza sonucunda her iki el ve kol kemiklerinde toplam yedi kırık, kas ezilmeleri ve yüz ile dizlerinde kanamalı sıyrıklar oluşmuştur.
Yerde kanlar içinde el ve kollarını kullanmaktan aciz bir şekilde yatan Suna Hanım’a yardım etmek için bir kat aşağı dahi inmeyen Alev Yağmurcu, yukarıdan bağırarak “Git merdiveni aldığın yere götür bari” demiştir. Alev Yağmurcu ne ambulans çağırmış, ne de Suna Yıldırım’ın hastahaneye gitmesine yardım etmiştir. Üstelik Alev Yağmurcu, sigortasız çalıştırdığı Suna Yıldırım’ın günlük yevmiyesi olan 100 TL’nin işin yarım kalması nedeniyle 10 lirasını keserek vermiştir. “Hadi hemen git buradan. Oğlum seni böyle görmesin. Kocan hastahanede yatıyor zaten. Orada bakarlar sana. Hiçbir şeyin yok” diyerek, kazazede kadını kan içindeki yüzü ve aşağı sallanan, kullanamadığı kollarıyla bir başına kapısından yollamıştır.
11696727_1622085504721197_1835957530_n
Suna Yıldırım bu halde minibüsle güç bela eşinin yattığı Numune Hastahanesi’ne varmıştır. Burada tedavi gördüğü süre boyunca beyin kanaması tehlikesi de taşıyan kazaya dair Alev Yağmurcu tarafından ne kendisi, ne de hastahanenin personeli olmak üzere bir kere aranıp durumu kontrol edilmemiştir. Suna Hanım’ın şu anda iki kolu da omuz başından alçıda ve ne kollarını ne ellerini kullanamıyor. Ağrı kesicilerle uyuyabilen Suna Yıldırım’ın yardım almadan su içmesi, yemek yemesi; tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını görmesi de imkansız. Doktorların en aşağı iki buçuk, üç ay çalışamayacağını belirttiği Suna Hanım sigortalı olmadığı için iş göremez raporu alamıyor, kendisinden önce ağır böbrek hastası olan yatalak eşinin bakımına üzülüyor. Yardım almadan hayatını sürdürmekte zorlanan Suna Yıldırım’ın işvereni Alev Yağmurcu, Suna Hanım’ın eski arkadaşı bir kadın tarafından telefonla aranılarak kendisine, çalışanına niçin yardım etmediği sorulduğunda ise
Alev Yağmurcu, “Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? Şu anda avukatımın yanındayım. Bu kadın kendi kendini merdivenden attı, şahitlerim de var” diye yanıtlamış, sonraki telefonları da açmamıştır.
Bu kaza ne ilk, böyle giderse ne de son olacaktır. Ev işçisi olmak kendi evinde temizlik yapmak, ev hanımı olmak demek değildir. Diğer tüm işçi arkadaşlarımız sigortalarının sonucunda sağlık hizmeti almakta ve emekli olmaktayken ev işçileri yok
sayılmakta, en ufak bir sağlık güvencesi ve emekli maaşı olmadan geleceksizliğe itilmektedirler. İsteğimiz bu kazanın bir ev işçisinin yaşadığı son talihsizlik olması, bu meslek dalındaki arkadaşlarımızın artık hepsinin sigortalı olarak iş ve işçi sağlığının sağlandığı koşullarda çalıştırılmasıdır. Çalışma Bakanlığı’nın ve yeni kurulan hükümetin artık ev işçilerinin işçi olduğunu kabul etmesi, bu meslek alanındaki arkadaşlarımızın sağlık hizmeti ve emeklilik sorununu çözmesi zorunludur.
Bu konuyla ilgili Ev İşçileri Dayanışma Sendikası olarak, Suna Yıldırım ile birlikte işveren Alev Yağmurcu hakkında 3 Kasım 2015 tarihinde Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan bir kez daha duyuruyoruz.
TOZ BEZİ DEĞİL EV İŞÇİSİYİZ!
CAN GÜVENLİĞİ, İŞ GÜVENLİĞİ, SOSYAL GÜVENCE İSTİYORUZ, ALACAĞIZ!
BİZİ GÜVECESİZLİĞE MAHKUM EDEMEZSİNİZ!
EV İŞÇİLERİ DAYANIŞMA SENDİKASI GENEL MERKEZİ
gul-banli@hotmail.com Tel: 05367957768

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir