Jınnews Haber sitesinde EVİD-SEN üyemiz Fatma Aydın’haberi

Jınnews Haber sitesinde EVİD-SEN üyemiz Fatma Aydın’haberı

Screenshot-2017-10-22 Sağlık güvencesi olmayan ev emekçisi Fatma, tedavi olamıyorİSTANBUL –  Ev emekçisi ve 24 yıllık dadı olan Fatma Aydın, yakalandığı ‘meme kanseri’ nedeni ile çalışamıyor. Tedavi giderlerini karşılayabileceği bir sağlık güvencesi olmayan Fatma,   “İşveren sigorta yapmıyor, ısrar etsen kendini kapının önünde buluyorsun” diyor.
Ev emekçisi kadınlar çalışma yaşamında pek çok sorunla karşılaşan, en güvencesiz, en esnek koşullara sahip, gelecek kaygısını en fazla taşıyan kesimlerinden biri. En önemli sorunlarının başında sigortasız ve güvencesiz çalışmak gelen ev emekçilerinin; yaptıkları iş nedeni ile yıpranma payları da oldukça yüksek. Rezidans dairelerin ve villa duvarlarının arasında sorunları ile bir başına cebelleşen ev emekçileri koruyan herhangi bir yasa da yok.

Ev emekçisi Fatma Aydın 24 yıllık dadı. Şimdilerde ise yakalandığı meme kanseri nedeniyle çalışamayan Fatma, birçok ailenin yanında çalışmış ve çocuklarını büyütmüş. Geçtiğimiz Nisan ayının sonunda meme kanseri teşhisi konulan Fatma, Haziran ayındaki ameliyatın ardından kemoterapi görmeye başladı. Tedavi giderlerini karşılayabilecek bir sağlık güvencesi olmayan Fatma’nın 24 yıllık çalışma yaşamında sadece 6 yıllık sigortası bulunuyor.
‘Kaderinize razı geliyorsunuz’
Yaşadığı sürece dair itiraz ve sitemleri olan Fatma şöyle diyor:  “Devlet de işveren de sahip çıkmıyor, hiçbir destek sunmuyor. Arkadaşlarım destek oluyor. 24 yıl çalıştım ve sadece 6 yıllık sigortam var. Girdiğim birçok işe belli şirketler(taşeron) aracılığı ile girdim yani çalıştığıma dair kaydım var ama sigortam yok. İşveren sigorta yapmıyor, istesen de yapmıyor! Israr etsen kendini kapının önünde buluyorsun. Yapacağınız bir şey kalmıyor… Anlayacağınız kaderinize razı geliyorsunuz.”
Şikayetinde bulunamıyorlar çünkü…
Şirketlerle yaptıkları sözleşmeler olduğunu söyleyen Fatma, bu sözleşmeler aracılığı ile sigortasının yapılmadığı yönünde Sosyal Güvenlik Kurumu’na  (SGK) şikayette bulunabilecek iken “Aileleri mağdur etmek istemedim ama ne oldu? Mağduriyeti hep ben yaşadım. Bunun dışında şikayetçi olsak kapı önüne konulmayı geç başka bir yerde çalışmak için aileden referans alamıyoruz. Referans alamamamız demek işsiz kalmak demek”  diye belirtiyor.
Ev almak için çektiği krediyi ödeyemiyor
Sağlık giderlerinin yanı sıra yaşamsal harcamalarını da gideremeyen Fatma,  “Arkadaşlarım sağ olsun imkanları dahilinde destek olmaya çalışıyorlar. Benim için bir kampanya da başlattılar” diyor.
Hastalanmadan önce kredi çekerek bir ev almak isteyen Fatma, bugün değil krediyi ödemek, sağlık giderlerine  dahi zor yetişiyor.
Talepleri var!
Fatma, ev emekçisi kadınların ne şartlarda çalıştığının artık görülmesi gerektiğini söyleyerek taleplerini şöyle dile getiriyor:  “Geriye dönük sigortalarımız ödenmedi, ödenmeli. Biz 7/24 çalışıyoruz, ağır koşullarda ve yoğun çalışıyoruz bu nedenle erken emeklilik istiyoruz. İşten çıktığımız zaman herhangi bir ödeme alamıyoruz, oysa yıllarca emek sarf ediyoruz. İhbar ve kıdem tazminatı istiyoruz.”
Sendika dayanışma kampanyası başlatacak
Öte yandan Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (EVİD-SEN) ise Fatma ve yine 22 yıl dadılık yaptıktan sonra kansere yakalanan arkadaşları Gülsema Sansar için bir dayanışma kampanyası hazırlığında. Cumartesi günü çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunları dile getirebilmek için bir basın toplantısı gerçekleştirecek olan EVİD-SEN, kampanyanın detaylarını kamuoyu ile paylaşacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir