Lübnan, Ev işçileri Hakları Örgütleyicisini Sınırdışı Etti Aktivistler üzerindeki baskı hak savaşımını baltalıyor

Sujana Rana
Sujana Rana

Lübnan, Ev işçileri Hakları Örgütleyicisini Sınırdışı Etti Aktivistler üzerindeki baskı hak savaşımını baltalıyor

Lübnan, göçmen ev işçilerinin hakları için mücadele eden Nepalli göçmen işçi Sujana Rana’yı Cumartesi günü sınırdışı ederek Uluslararası İnsan Hakları Günü’ne damgasını vurdu.


Rana’nın tutuklanması ve sınırdışı edilmesi, yetkililerin onu eylemciliğinden dolayı hedef aldığını ve bunun, Lübnan’daki eşit haklar için mücadeleyi zayıflatacak olan basiretsiz bir hareket olduğunu gösteriyor.


Yerel örgütlerin bildirdiğine göre, Lübnan’ın genel güvenlik ajansı 30 Kasım 2016 tarihinde işverenin evinde yakaladığı Rana’nın avukatını aramasına izin vermedi ve göçmen ev işçilerinin hak mücadelesiyle ilişkisini sorguladı. Lübnanlı yetkililer daha sonra Nepalli bir başka göçmen ev işçisi Roja Limbu’yu 5 Aralık’ta tutukladı. Limbu hala gözaltında tutulmakta ve her iki kadının tutuklanmasına ilişkin herhangi bir sebep gösterilmemektedir. Her ikisi de Lübnan’daki ev işçileri sendikasının aktif üyeleri olup yasal statüye ve çalışma iznine sahiptir. Sivil toplum örgütlerine göre, avukatlar gözaltı süresince Limbu ile görüşememekte ve onun da sınır dışı edileceğine dair endişelerini dile getirmektedirler.
İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil olmak üzere yirmi bir örgüt, tutuklamaları kınadı, tutukluların derhal serbest bırakılmasını ve sınır dışı edilmelerine itirazda bulunmalarına izin verilmesini talep etti.


Lübnan’da 250 bin göçmen ev işçisi bulunduğu tahmin ediliyor. Ancak göçmen ev işçileri iş hukuku korumalarına dahil edilmemekte ve kafala sistemi, onları sömürü ve istismar riskiyle kısıtlayıcı göçmen kurallarına maruz bırakmaktadır.
Lübnan’daki göçmen işçilerin sıklıkla ücretlerin ödenmediği, eve hapsedildikleri, işverenlerinin tatil izni vermeyi reddettiği ve sözlü ve fiziksel tacize maruz kaldıkları rapor edilmektedir. İnsan Hakları İzleme Örgütü 2010 yılında Lübnan’ın yargı sisteminin işverenleri bu ihlallerden sorumlu tutmadığını tespit etmiştir. 2008 yılında, her hafta bir göçmen işçinin ölmekte olduğunu ve intihar girişiminde bulunarak önde gelen ölüm nedenlerinden kurtulmaya teşebbüs ettiğini gördük.


29 Aralık 2014’te altı Lübnanlı işçi, savunmasız işçiler için yasal korumayı güçlendirecek bir adım olarak sendika kurmak için Çalışma Bakanlığına bir talepte bulundu. Ancak bakanlık sendikayı tanımak yerine, onu yasadışı bularak kınadı. Rana ve Limbu’nun da bir parçası olduğu ev işçileri sendikası gayri resmi olarak çalışmayı sürdürmekle birlikte, göçmen ev işçi haklarının savunulması için bir forum olarak hareket ediyor.


Lübnan, sendika örgütleyicilerine müdahale ederek, uluslararası hukuk çerçevesinde örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık yapma haklarını reddetti. Sendikayı tanımayı reddetmek; çalışma koşullarını iyileştirmek, işçileri korumak ve hayat kurtarmak için atılacak önemli bir adımı engelliyor.


Lübnan, ev işçilerinin sendikasını tanımalı, Kafala sistemini kaldırmalı ve emek korumasını ev işçilerine kadar genişletmelidir.

Roja Limbu, bütün ev işçileri için daha iyi bir Lübnan yaratmak adına savaştı ve şimdi Sujana Rana ile aynı kaderi paylaşma riskiyle hapishanede bulunuyor. [Hiçbir şey yapmayan] hükümet hiç olmazsa onu cezalandırmayabilir, işçi haklarını korumak için örgütlenenleri hedef tahtasına koymayabilirdi.

Kaynak: https://www.hrw.org/…/lebanon-deports-domestic-worker-right…

Çeviri: Funda Zara
Sujana Rana, Beyrut Rafic Hariri Uluslararası Havalimanından Nepal’e sınırdışı ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir