33 yıllık ev emekçisine sadece 2 yıl sigorta!

33 yıllık ev emekçisine sadece 2 yıl sigorta!

Screenshot-2017-10-22 33 yıllık ev emekçisine sadece 2 yıl sigortaİSTANBUL – Ev içi emekçilerinin çalışma koşullarını anlatan 33 yıllık dadı Halide Yurdakul, çalışma yaşamı boyunca sadece 2 yıl sigortasının yatırıldığını söylüyor. Halide sosyal güvencenin ev emekçileri için önemine vurgu yaparak, “Bir iş günü 8 saat, ama biz bir günde 3 iş günü çalışıyoruz” diyor.
Ev emekçilerinin çalışma koşulları, karşılaştıkları zorluklar, güvencesizlik, meslek hastalıkları her geçen gün artarken, bu sorunların çözümüne dair ise herhangi bir çalışma yok. Bir evin ya da villanın içerisinde karşılaştıkları sorunlarla boğuşan ev emekçilerinin maruz bırakıldığı hak ihlalleri ise pek bilinmiyor. Sesleri, çalıştıkları evlerin duvarlarından öteye geçemeyen ev  emekçilerinden Halide Yurdakul, dadılık yaptığı 33 yıl boyunca neler yaşadığını anlatıyor.

‘İşi sevmezsen katlanamazsın’
Dadılığın zorlukları deyince ilk olarak, “ 24 saat çalışıyorsun, iş yerinde yaşıyorsun, çocukla birlikte yatıp kalkıyorsun, kendinize ait hiç zaman yok” diyen Halide, eğer yapılan iş sevilmezse katlanmanın mümkün olmadığını dile getiriyor.
‘İzin günü de koşturmaca’
Halide devamında şöyle diyor: “İzin gününde gidişi gelişi 4 saat yol, kalıyor size 20 saat. Ama bu 24 saati de kendinize ayıramıyorsunuz. Çünkü kadınsın ve kalan 20 saatte eş eşini bekliyor, çocuk annesini bekliyor, evde bir haftalık yemek yapılmayı bekliyor, patron dinlenmiş eleman bekliyor… İzin günü de koşturmacayla geçiyor. Cenazemiz olmuyor, düğünümüz olmuyor, bayramımız olmuyor… Çünkü vakit yok!”
Kendine vakit ayırmak için yedek dadılık
Halide, 18 yaşında bir oğlu olduğunu, doğum ardından ise sadece 8 ay çalışmadığını ardından işe devam ettiğini belirtiyor. Son 3-4 yıldır ise yedek dadı olarak çalıştığını söyleyen Halide, bunu kendisine biraz olsun vakit ayırmak için yaptığını belirtiyor.
‘Baktığım çocuğa iki kat fazla sarıldım’
Başka ailelerin çocuklarına bakıp büyütmenin nasıl bir duygu olduğunu da anlatan Halide, “Ben kendi çocuğuma iyi bir gelecek bırakmak istiyorum, o nedenle çalışmak zorundayım. Yatılı çalıştığım için çocuğum yanımda değildi. Nasıl hissettim? Baktığım çocuklara iki kat daha fazla sarıldım” sözleriyle ifade ediyor.
En büyük sorun sosyal güvence
Ev emekçilerinin en büyük sorunlarından birinin de sosyal güvence olduğunu dile getiren Halide, 33 yıllık süre zarfında sadece 2 yıllık sigortasının olduğunu söylüyor. “Çalıştığın müddette paran oluyor” diyen Halide sosyal güvencesinin olmasını istiyor ve bunun ev emekçileri için ayrıca bir önemi olduğu vurguluyor.
‘Bayramda ‘benim iznim’ dememelisin’
Sosyal güvencenin neden bu kadar önemli olduğunu ise Halide şöyle dile getiriyor: “En basitinden belli bir yaştan sonra çalıştırmak istemiyorlar. Çünkü hareketli bir iş. 24 saat çalışıyorsunuz ve ardından evinize de gitmiyorsunuz. Kısa dönemde emekliliği hak eden bir grupta olmamız gerekiyor. Bir iş günü 8 saat, ama biz bir günde 3 iş günü çalışıyoruz. Bunun yanı sıra performansımızın iyi olması gerekiyor. Güler yüzlü, sevecen olmalısınız, dinlenmiş olmalısınız, çocuk bir şey istediğinde hemen kalkıp onu yerine getirir olmalısınız. Seyahatte sorun çıkarmamalısınız. Bayramda ‘benim iznim’ dememelisiniz.”
‘Sigortasız yazılı referans büyük sorun’
Referans almanın güç olduğunu, bunun nedeninin ise sigortasız çalıştırma olduğunu ifade eden Halide son olarak, “Referans benim mesleğimde çok az insana verilebilen bir şey. Her dadıya yazılı referans vermiyorlar. Sigortasız çalıştığımız için yazılı referans büyük sorun. Çünkü o işyerinde çalıştığını kanıtlaman lazım” diyor.

Haber: Zülal Koçer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir