Ev işçisi göçmen kadına şiddet: Sendika üyemiz Severa Yaxyoyeva’nın Jinnews’te yayınlanan Haberi

Screenshot-2017-10-22 Ev işçisi göçmen kadına şiddet Her iş yaptırıldı, maaşı ödenmedi, evden atıldıİSTANBUL – Ev işçisi göçmen kadın, ödenmeyen ücretini isteyince yanında çalıştığı Necmi Çelik adlı kişi tarafından darp edilerek evden kovuldu. Durumdan haberdar olan EVİD-SEN ise evin önüne giderek eylem yaptı.

İstanbul Mecidiyeköy’de çocuğuna dadılık yapan göçmen ev emekçisinin ücretini ödemeyen Necmi Çelik adlı kişi, ücretini isteyen Severa Yakhyoeva adlı kadın emekçinin ücretini vermeyerek, önce hakaretler savurdu ardından darp edip kapı dışarı etti. Durumdan haberdar olan Ev Emekçileri Dayanışma Sendikası (EVİD-SEN) ise Severay’ın kapı dışarı edildiği evin önünde eyleme başladı.
Dadılıkla birlikte her işi yaptırmışlar
20171022_144145Yaşadıklarını anlatan Severa, “Ben buraya çocuk bakmaya geldim, ama ev temizliği de yaptırdılar, yemek de yaptırdılar bana. Necmi Çelik’in annesine de baktım, banyosunu bile yaptırdım” dedi. 600 dolar maaşla çalışmak için anlaştıkları evde bir buçuk aydır çocuk bakımının dışında da pek çok iş yaptırılan Severa, “Paramı vermediler. İstedim, vermedi” diye belirtti.
‘Oklava ile ellerime vurdu’
Severa yaşadığı şiddeti de şöyle anlattı: “Paramı istedim yine, oklava ile ellerime vurdu ve dışarı çık dedi, ben düştüm o esnada. Annesi girdi araya ve beni o kurtardı. Çocuk da oradaydı.”
Severa’nın sigortasını da yaptırmayan Necmi Çelik, Severa’nın bize ulaştırdığı ses kaydında, Severa’nın tekrar parasını istemesi üzerine, “Beni yine sinirlendirip, kendini iyice dövdürme” dediği duyuluyor.

Haber: Zülal Koçer

Kaynak: http://jinnews.com.tr/GUNCEL/content/view/67976

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir